ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

فضله‌خواری


فضله‌خواری یا همان مدفوع خواری دلایل مختلفی داشته که باید با توجه به شرایط پرنده بررسی شود و در صورت مشاهده شرایط خطرناک حتما به پزشک مراجعه گردد. دلایل فضله‌خواری به شرح ذیل می‌باشد
۱. جستجو برای مواد غذایی
۲. خستگی پرنده در اسارت
۳. سوتغذیه و کمبود تغذیه‌ای (فقدان مواد مغذی و یا فقط نبود مواد غذایی خاص)
۴. استرس به دلیل تغییرات در محیط یا رژیم غذایی و یا پرریزی

مدفوع عروس هلندی حاوی ویتامین B، ویتامین C، کولین و اسیدهای آمینه است. فقدان هریک از این‌ها می‌تواند به مدفوع خواری عروس هلندی منجر شود. استرس باعث دفع مقادیر بیشتری از ویتامین‌های محلول در آب و برخی از مواد مغذی شود. این گروه از مواد مغذی شامل ویتامین B، کولین و ویتامین C می‌باشد. با وجود اینکه رژیم غذایی طوطی حاوی این مواد است اما در شرایط استرس‌زا، بدن مقدار بیشتری از این مواد را دفع می‌کند و عروس برای جبران این کمبود، به مدفوع خواری روی خواهد آورد.

تا زمانی که از نداشتن انگل مطمئن هستید این رفتار مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اگر این رفتار به طور روزانه انجام شود، طبیعی نیست و می‌توانند به عفونت‌های باکتریایی دچار شوند که می‌تواند به عوارض بیشتری منجر شود. برخی از انگل‌ها و باکتری‌های داخلی خاص می‌توانند باعث مرگ نیز شوند.

اما راه‌حل:
۱. اول قفس را به صورت روزانه تمیز کنید. از نبود مدفوع خشک شده بر روی چوب نشیمن یا میله‌های قفس اطمینان حاصل کنید.
۲. یک سطح میله‌ای در پایین قفس قرار دهید تا پرنده به آسانی به مدفوع خود دسترسی نداشته باشد.
۳. مواد غذایی تازه و حاوی مواد مغذی به رژیم غذایی طوطی خود اضافه کنید. کمبود ویتامین و مواد معدنی را جبران کنید.
۴. بلوک کلسیم و کف دریا داخل قفس قرار دهید.
۵. استفاده از ماسه مینرال مخصوص پرندگان
۶. در نهایت اگر با وجود تمام موارد بالا پرنده شما این عادت را ترک نکرده حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. انگل روده‌ای و عفونت‌ها تنها با معاینه دکتر قابل تشخیص خواهد بود.